ARAÇ DEĞER KAYBI

Trafik kazası sonrası hasar gören aracınızda yapılan parça değişimi, boya gibi değişiklikler sonucu aracınız değer kaybeder. Normal şartlarda aracınızın kazadan önceki ikinci el piyasa değeri daha yüksek olacakken kaza sonrası oluşan hasar, servis tarafından giderilse dahi aracınız değer kaybettiğinden ikinci el piyasa değeri daha düşük olacaktır. Kaza öncesi ve sonrası arasındaki bu fark değer kaybı olarak nitelendirilmektedir. Ülkemizde son yıllarda ortaya çıkan “değer kaybı” konusunda özellikle bireysel kullanıcıları bilinçlendirmeyi hedefleyen, içeriğinde emsal yargı kararları ve güncel gelişmeleri de barındıran, araç sahibi gerçek ve tüzel kişilere uğradıkları haksız fiil neticesinde sahip oldukları haklar ve bu hakları nasıl kullanacakları konusunda yön göstermeyi amaçlayan hukuk ile inovasyonun birleşiminden doğan bir hizmettir.

Araç değer kaybının kimden talep edilebilir olduğu konusuna baktığımızda ise; meydana gelen kazada kusursuz olan tarafın araç değer kaybı, kazaya sebep olan taraf yada o tarafın zorunlu trafik sigortasından karşılanır. Karşı tarafın sigortasından ya da karşı tarafın kendisinden herhangi bir değer kaybı talep edebilmek için her şeyden önce kazanın oluşumunda yüzde yüz kusurlu olmamak gerekmektedir. Bu noktada kusurun oranında önem arz etmektedir. Zira kısmi bir kusur söz konusu ise kusurlu olunmayan oranda bir talepte bulunmak mümkündür.Kazanın meydana gelmesinde kusursuz taraf, araçta meydana gelen değer kaybının karşılanması için ekspertiz raporu alarak değer kaybına sebep olan tarafa dava açabilir yada bu kaybın karşılanması için Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapabilir. 

Değer kaybı başvurusu için; kazanın gerçekleştiği anda tutulan kaza tespit tutanağı, hasar tespit tutanağı, araçların kaza sonrası çekilen, özellikle hasarı gösteren ve her açıdan çekilmiş fotoğrafları, aracın ekspertiz raporu, araç ruhsatı, aracın tamir edildiği servisten alınan döküm ve faturalara ihtiyaç duyulmaktadır. 

Tarafımıza vermiş olduğunuz vekalet ile sigorta şirketlerinden sizin adınıza aracınızda meydana gelen değer kaybı bedelini talep eder, miktarda anlaşılamaması durumunda ise hukuki süreci başlatıp süreç sonuna kadar hukuki hizmet ve danışmanlık tarafımızca verilmektedir.